Kırımoğlu: Bölge ülkeleri de tehlikede

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım’daki silahlanmaya ilişkin iki karar tasarısı kabul etti. Türkiye’nin desteği ile kabul edilen tasarılardan sonra Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu Ankara’ya geldi.

CNN TÜRK’e konuşan Kırımoğlu, “Ukrayna-Rusya arasında bir savaş başlama ihtimali yüzde 90” ifadelerini kullandı. Kerç Boğazındaki Rusya Ukrayna gerginliği ilhak edilen Kırım’ı tehlikeye atarken, Birleşmiş Milletler’de yaptığı temasların ardından Türkiye’ye geldi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Türkiye’nin sponsorluğu ile geçirilen kararlara ilişkin bilgi verdi.

Kırımoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin 1994 tarihinde imzalanan Budapeşte anlaşmasına atfen Rusya’ya “Kırım’dan askerini çek” dediğini söyledi. Budapeşte anlaşmasının uygulanmasının önemine değindi.

Ve Kerç Boğazı gerginliği ile Rusya’nın Kırım’a S-400 konuşlandırma kararı. Kırımoğlu, “S-400 biliyorsunuz onun mesafesi çok uzun yalnız Ukrayna’nın değil diğer ülkelere de ulaşabilir Türkiye’ye de kolaylıkla ulaşabilir onun için biz dünya kamuoyunun dikkatini oraya çekmek istiyoruz.” dedi.

CNN TÜRK

Pin It on Pinterest