GenelGüncelKırım TarihiKültür SanatTürk Dünyası

KIRIM BÜYÜK ÖZENBAŞ CAMİSİNDE 380 YIL SONRA EZAN OKUNMASI İÇİN YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ

Kırım Büyük Özenbaş Camisi 1640 yılında kuruldu. Özenbaşta 5 camiden 1 tanesi kaldı.18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününde, Bu Büyük Özenbaş camisi komsola çevrildi. 380 Yıllık Büyük Özenbaş camisine abdest alabilmek ve Kırım Tatar halkının bu çeşmeden yararlanabilmesi için Şadırvana ihtiyaç vardır.

Dünya Kırım Tatar Dernek Başkanı Mustafa Sarıkamış 1944 Kırım Tatar sürgününde, (komsomol) Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin gençlik yapılanması. Erkek üyelerine “Komsomolets”, kadın üyelerine “Komsomolka” denir. Komsomol, Genç Komünistler Birliği’nin kısaltmasıdır. Tam adı Leninist Genç Komünistler Birliği’dir. çevrilen Büyük Özenbaş camisinin tekrar camiye çevrilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. 

Kırım Büyük Özenbaş Camisi 1640 yılında kuruldu. 5 camiden 1 tanesi kaldı.18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününde, Bu Büyük Özenbaş camisi komsol çevrildi. 380 Yıllık Büyük Özenbaş camisine abdest alabilmek ve Kırım Tatar halkının bu çeşmeden yararlanabilmesi için Şadırvana ihtiyaç var. Ayrıca Kırım semalarında Ezan sesi yankılanması içinde minareye ihtiyaç bulunmaktadır.

Dünya Kırım Tatar Derneği ile Kırım Müftülüğünün Tespitlerine göre Büyük Özenbaş Camimizin Minare, Çeşme, Tadilat ve halı ihtiyacı bulunmaktadır.

Kırım Müftülüğümüz ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda Mimar atandı. Caminin yeri ve Caminin Müftülüğe devri sağlandı.

Minarenin projesi çizildi.Tadilat,tamirat minare yapımı ve çeşme yapımı için yasal izinler alındı.

Baki kalan bu kubbede, kıyamete kadar kalacak bir iz bırakalım mı! 1640 yılından beri ayakta durmaya çalışan bu camimizi el birliği ile Rabbimizin sedaları ile tekrar dolduralım mı! Öncelikle şadırvan ve minaresi, iç ve dış bakımları için yapılacak onarımına yardımlarınızı bekliyoruz.

Pin It on Pinterest