Güncel

Kırgızistan’da “Dünya Başörtüsü Günü” kutlandı

Kırgızistan başkenti Bişkek’teki bir Türk alışveriş merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda kadın katıldı.

Etkinlikte, kadınlara yüz bakımı, ellere kına yapılmasıyla ilgili bilgilerin yanı sıra şal ve başörtüsü kullananlar için de pratik ipuçları verildi.

Kırgız kadınlarının geleneksel başörtüsü “eleçek”in bağlanması gösterilirken, bilgi yarışmasına katılanlara hediyeler dağıtıldı.

Öte yandan bazı kadın sivil toplum örgütlerince kadın haklarının yanı sıra aile, iş, yaratıcılık, kişisel gelişim, güzellik ve sağlık konularında da bilgiler paylaşıldı.

Derginin yöneticisi Eliana Satarova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Başörtüsü Günü’nün 2016’dan bu yana ülkede kutlandığını belirtti.

Satarova, farklı din ve meslek sahibi kadınları aralarında iletişiminin güçlendirilmesi için bir araya getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu etkinlikte geçen yıla göre daha fazla başörtülü kadımız ilgi gösteriyor. Etkinlikte başörtüsüne karşı ön yargıları ortadan kaldırmak için yarışmalar düzenleyeceğiz. Yeni başörtüsü takmaya başlayan kadınlar, kararlarını paylaşacak. Dünya Başörtüsü Günü’nü coşku içinde kutlayacağız.”

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest