GenelGüncelTürk Dünyası

Kazakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Tokayev yemin etti

Kazakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev mecliste yemin ederek görevine başladı. Kazakistan’ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in  dün süpriz bir şekilde görevinden ayrılması ve yerine Senato Başkanı Kasım-Jomart Tokayev’i vekil bırakmasından dolayı bugün Astana’da Meclis ve Senato’nun ortak oturumunda yemin töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı forsu ve anayasa kitabının resmi törenle meclis salonuna getirilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Nazarbayev salona teşrif etti. Meclis Başkanı KNurlan Nigmatulin, Nazarbayev’den görevi devralan Tokayev’I salona davet etmesinden sonra yemin töreni başladı.

Kazakistan Anayasa Komisyonu Başkanı Kayrat Mami kürsüye gelerek anayasanın 48. Maddesinin 2 fıkrası gereğince Nazarbayev’in görevini bırakmasından dolayı cumhurbaşkanlığına Tokayev’in vekalet edeceğini açıkladı.

Daha sonra Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Berik İmaşev Tokayev’e cumhurbaşkanlığı mazbatası ve madalyasını takdim etti.

-Kazakistan halkına himet edeceğime söz veriyorum

Anayasaya el barak yemin eden Tokayev,’Kazakistan halkına hizmet etmeyi, Kazakistan Cumhuriyeti Anayasasını ve yasalarını kesin bir şekilde gözetmek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini güvence altına almak, Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanının onurlu görevini tam anlamıyla yerine getirmek için söz veriyorum.’diyerek yemin etti.

-Nazarbayev’e ‘Halk Kahramanı’nişanı verildi

Kendisine duyduğu güvenden dolayı Nazarbayev’e teşekkür eden Tokayev, Cumhurbaşkanı olarak il kararını açıklayarak, Kazakistan’ın bağımsızlığından başlayarak ülkenin refahı ve kalkınması için büyük gayretler gösteren  ve Kazakistan’I dünyanın ilk 50 ülkesi arasına girmesini sağlayan ve devletin kalkınması adına  siyasi ve ekonomik reforlarmlar yapan Halkın Başı, İlk Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e Halk Kahramanı ünvanı verilmesini kararlaştırdığını duyurdu.

-Asatana’ya Nazarbayev ismiverilmesi ve Nazarbayev’in heykelinin yapılması

Konuşmasında halkın ilk cumhurbaşkanı Nazarbayev’e olan minneti ve teşekkürünün sembolü olarak Nazarbayev’in Astana’da bir heykelinin yapılmasını öneren Tokayev, bunun yanında başta Astana’nın Nazarbayev olarak değiştirilmesi ve ülkedeki şehirlerin ana caddelerine Nazarbayev ismi verilmesini önerdi.

Tokayev daha sonra Nazarbayev’e Altın Yıldız devlet nişanını takdim etti.

Tokayev, başkent Astana’ya Nazarbayev’in isminin verilmesi önerisini dile getirirken, tüm şehirlerin merkez caddelerinin Nazarbayev’in ismini taşıması gerektiğini belirtti.

-Nazarbayev’in Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı devam edecek

Konuşmasında Nazarbayev’in Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı  ve Nur Otan Partisi Başkanlığı görevine devam edeceğini kaydeden Tokayev, görevi sırasında alacağı önemli karlarda siyasette kendisinin öğretmeni olarak değerlendirdiği Nazarbayev’in fikrine başvuracağını bildirdi.

Tokayev anayasa gereği Nisan 2020’de yapılacak seçime kadar cumhurbaşkanlığını yürütecek.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest