GenelGüncelTürk Dünyası

Kazakistan’da Şükran Günü

Kazakistan Halkı Asamblesine bağlı Dostluk Evi’nde, Şükran Günü dolayısıyla “Kazakistan hepimizin ortak evi” başlıklı etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte Kazakistan’da yaşayan etnik grupların kültürel dernekleri, kendi kültür ve yemeklerini sergiledi, 1930’lu yıllarında Kazakistan topraklarına sürgün edildiklerinde Kazak halkının misafirperverliği için teşekkür etti.

Şükran Günü nedeniyle konserler ve çeşitli etkinlikler yapıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de yayımladığı kutlama mesajında, Şükran gününün zor yıllarda halkın gösterdiği merhameti sembolize ettiğini belirterek, bugünün ortak tarihe saygı, ülkenin tüm vatandaşları için ana vatan haline gelen kutsal Kazak topraklarına teşekkür etme günü olduğunu belirtti.

Kazakistan’ın halk birliğini güçlendirerek, bağımsızlık yıllarında benzersiz barış ve uyum modelini oluşturduğuna dikkati çeken Nazarbayev, ebedi ahlaki dayanışma ve karşılıklı yardımların halkı bir araya getirdiğini, ortak bir gelecek için aidiyet ve sorumluluk duygusu uyandırdığını kaydetti.

Kazakistan Halk Asamblesinin kurulduğu gün olarak da bilinen 1 Mart, 2016’da Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in teklifi üzerine “Şükran Günü” ilan edilmişti.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest