GenelGüncelTürk Dünyası

Kadim Türk Yazıtlarının Bulunduğu Koçkor Ovası

Koçkor Vadisi, Kırgızistan’da Narın vilayetine bağlı, Issık Gölü’ne yakın, kendisi ile aynı adı taşıyan Koçkor İlçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Burası deniz seviyesinden 1900 – 2200 metre arasında değişen yükseklikte ve uzunluğu yaklaşık 80 km, genişliği ise 20 km civarında olan, kuzey ve kuzey-batıdan Kırgız Ala dağları, güneyden Cumgal ve doğudan Teskey Ala dağları ile çevrelenmiş bir ovadır. Batısında Celal-Abad İli ve Fergana vadisi ile sınırdır.

Bu yöre, başta Çuy nehri olmak üzere, irili ufaklı çok sayıda akarsuyun oluştuğu ve geçtiği yerdir. Coğrafi konumu bakımından bölge, eski zamanlardan beri yerleşime elverişli olup, 6. – 10. yüzyıllar arasındaki döneme ait eski Türk kurganları, taş heykeller (balbal) ile çeşitli diğer anıtlar bulunmuştur. 1998 yılında arkeolog Kubatbek S. Tabaldiev ve ekibi tarafından Koçkor ovasındaki Kök-Say bölgesinde runik yazılı Koçkor Yazıtları bulunmuştur.

Kırgızistan'dan bir fotoğraf
Kırgızistan’dan bir fotoğraf
Kırgızistan

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest