GenelGüncelTürk Dünyası

JUSTİN MCCARTHY: TÜRK DEVLETİ YARIN ÇIKIP ‘SOYKIRIM OLMUŞTUR’ DESE BİLE BENİM FİKRİM DEĞİŞMEZ

Amerikalı tarih profesörü Justin McCarthy,1915 Olayları’nın bir soykırım olarak nitelendirilemeyeceğini belirterek, Türk devletinin olanları bir soykırım olarak tanıması halinde dahi kendisinin bunu kabul etmeyeceğini söyledi.

McCarthy, Ermeni hükümeti ve diasporasıyla birlikte birtakım yabancı devletlerin ve uluslararası kuruluşların Türkiye üzerindeki “soykırımı tanıma” baskısının artacağını ifade etti. Bu süreç boyunca Türkiye’nin ne kadar zor durumda kalırsa kalsın duruşundan taviz vermeyerek kendi tezini sağlam bir biçimde savunması gerektiğini dile getiren McCarthy, bu baskı karşısında Türk tarafından resmî bir soykırım kabulü olacağını düşünmediğini, böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde bunun “korkunç bir hata” olacağını ifade etti. McCarthy, kendisinin bu zamana kadar yaptığı gibi bundan sonra da soykırım düşüncesinin karşısında durmaya devam edeceğini vurgulayarak “Türk Devleti yarın çıkıp ‘Soykırım olmuştur’ dese bile benim fikrim değişmez” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de görüşülen davayla ilgili verilen kararda ifade özgürlüğüne dikkat çekildiğine vurgu yapan McCarthy, soykırımın kanıtlanmadığını belirten mahkeme kararının soykırım tezlerinin doğrulanmadığı anlamına gelmesi ve uluslararası hukuku temsil etmesi bakımından son derece önemli olduğunu dile getirdi ve “AİHM’in bu kararı çok güzel ve yerinde”

Louisville Üniversitesi Tarih Profesörü Justin McCarthy, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin, ”Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor” dedi.

McCarthy, Toronto Üniversitesi’nde, Kanada Türk Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, ”Doğu Anadolu’daki İnsanlık Trajedisinin 100. Yılı”konulu konferansta, 1915 yılında meydana gelen olaylarla ilgili bilgi verdi.

1915 Türkiye’sini anlamak için büyük fotoğrafa bakmak gerektiğini ifade eden Justin McCarthy, Rusya’nın o dönemdeki etkisinin gelişmeleri yönlendirdiğini söyledi. Söz konusu gelişmelerin din kaynaklı olduğunu anlatan McCarthy, ”Müslüman çoğunluğun ortasında kalan Ermeniler, Rusya’nın teşvikiyle devlet olmak istediler” diye konuştu.

”İNSANLAR DEVLETE BAŞKALDIRDI”

Bir devletin, vatandaşlarının yönetime başkaldırmasına karşı önlem almasının soykırım sayılamayacağını belirten McCarthy, ”Ermeniler yaşadıkları devlete başkaldırdılar. Bunun adı nedir? Buna vatan hainliği derler” ifadesini kullandı.

McCrthy, Taşnak Ermenilerinin, Van’ı işgal ettiklerinde şehirde katliam gerçekleştirdiklerini, Ruslara, geldiklerinde yapacak iş bırakmadıklarını ifade etti.

”ERMENİLER İNGİLİZLERLE ANLAŞTI”

Rusların teşviki ile devlet olma hayaline kapılan Ermenilerin, İngilizlere birçok teklifte bulunduğuna değinen Justin McCarthy, şunları söyledi:

”O dönem Osmanlı devletinin en kuvvetli ve düzenli orduları doğu bölgesinde idi. Ermeniler, Bağdat demiryolunu tahrip etmeyi, bu yolla Osmanlı devletine darbe vurmayı teklif ettiler. Bağdat demiryolunun çalışamaz hale gelmesi, Osmanlı devletinin yarısının gitmesi, savaşın da kazanılmasının da garanti edilmesi anlamına geliyordu. Ermeniler, İngilizlere güney ve doğuda karışıklık çıkararak yardımcı olmayı teklif ettiler.”

”OSMANLI ERMENİLERİ BİLE ERMENİLERDEN KORKTU”

Böylesi durumlarda devletlerin yapması gerekenin, insanlarını korumak olduğunu belirten McCarthy, ”Osmanlı da öyle yaptı. Ermenileri, olay çıkarttıkları bölgelerden başka yerlere taşıdı. Hatta Osmanlı, Ermenileri bile Ermenilerden korudu. Ermenilerin nefret ettiği Cemal Paşa, açlıktan ölmek üzere olan Ermenilere yiyecek dağıttı” değerlendirmesinde bulundu.

McCarthy, Ermenilerin doğuda Osmanlı askerlerini, devlet görevlilerin, valileri bile öldürdüğünü, astığını ve işkence ettiğini, bu olaylardan sorumlu bir tane bile Ermeni bulunamadığını aktararak, ”Şimdi kim soykırım suçlusu? Herhalde Osmanlı değil” diye konuştu.

Tüm bu olaylar olurken, Osmanlı devleti yöneticilerinin, istese Ermenileri kolayca öldürebilecekken bunu yapmadığına dikkati çeken Justin McCarthy, ”sadece bu kişilerin yerlerini değiştirdiler” dedi.

”Birileri 100 yıldır Osmanlı’nın Ermenileri katlettiğine dair belge arıyor” diyen Jsutin McCarthy, şunları kaydetti:

”Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor. Osmanlı arşivleri açık ama Ermenilerinki değil. Tarih, insanların birbirini öldürmesine savaş der. 1915’te orada olanlar da soykırım değil, savaştı.”

Eski ABD Başkanlarından Ronald Reagan’a danışmanlık da yapmış olan uluslararası hukuk ve ABD anayasa hukuku uzmanı Bruce Fein de, bir olaya soykırım denilebilmesinin kriterleri olduğunu belirterek, ”1915 Türkiyesi’nde olanlara
soykırım denilemez” ifadesini kullandı.

Pin It on Pinterest