GenelGüncelTürk Dünyası

İLBER ORTAYLI : ÇİN,TÜRK DÜNYASI İÇİN EN BÜYÜK TEHDİTTİR !

Türkiye’nin önde gelen düşünce adamlarından ünlü tarih bilgini Prof.Dr.İlber Ortaylı Çin’in Türk dünyası için çok büyük ir tehlike ve tehdit olduğunu açıkladı.

Jzgür Asya radyosunun haberinde 27 Haziran 2020 Cumartesi günü İYİ Parti Uluslararası Dış İlişkiler Başkanlığınca Ankara’da sanal ortamda yaptığı Türk dünyası Çalıştayı’nda yaptı. Prof.Dr.Ortaylı Çalıştayın onur konuğu olarak yaptığı açılış konuşmasında şunları ifade ettiği bilirildi. ” Günümüzde Çin Türk dünyası için en büyük tehlike ve tehdit haline gelmiştir.Çin iki yüzlüdür ve Uygur Türklerine karşı soykırım uygulmaların tam bir rezil bir poltikadır.Türkiye’de ABD,ve Rusya’ya karşı Çin ile dost olunması tarzında bir düşünce ortaya çıkmış bulunuyor.Bu fikri geçici bir düşünce olarak anlamak mümkündür.Ancak,şunu iyi bilmemiz gerekir,Çin Türk dünyası için büyük bir tehlikedir.Bu tehdide karşı tedbirler almak çok zor bir mesele.Biz Türkiye olarak Türk Cmhuriyetlerine elbette ki Çin ile kavga edin ! demeyiz ve demiyoruz de. Ancak.bu kardeş Cumhuriyetlerin Çin tehlikesine karşı tedbirler almaları gerekir.

Çin Aldatma konusunda mahir ve Yalancılığı ile de tarihte Meşhurdur

Çinliler başkalarını aldatma konsunda çok usta ve yalancılığı ile pek ünlüdür.Ben Doğu Türkistan konusunda Çin’in yalanlarını asla duymak istemiyorum.Çünkü,Çin’in yalanları yerine göre sürekli değişir.Diğer ülkeler Çin’in baskı ve asimile uygulamalarına karşı barışçıl şekilde direnen Uygurlara ” Doğu Türkistancı Haydutlar,Terörstler ” olarak haksızca suçluyorlar.Ancak Türkiye’deki genel hava sanki Doğu Türkistan’da hiç bir şey yok şeklinde ve her kes bu konuda bir şeyler söylüyor ama doğrular dile getirilemiyor.Türkiye’deki siyasi partiler çok akıllı olmalı ve geleceği iyi görebilmeli idi. Ancak,şunu üzüntü ile görüyoruz ki Siyasi partilerimizin büyük bir kısmı bu meseleye(Doğu Türkistan ve Çin sorununa) karşı uyanası hiç yok. Uyandırmak istesek de uyanmıyorlar ve uyumaya devam ediyorlar.

Çin Doğu Türkistan’da çok çok rezil işler ve uygulamalar yapıyor.Çin tipi ceza kampları kurdu. Çin ylan söylemesi ile şeşhurdur.Benim olranı yalanlarını anlamaya asla vaktım ve tahammülüm yoktur. ” şeklinde konuştu. UYGUR HABER VE ARAŞKIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest