GenelGüncelTürk Dünyası

Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun’un Filmi Gösterime Giriyor

Dünya Tarihine Damga Vuran Saka Türklerinin efsane kadın hükümdarı Tomris Hatun’u anlatan film yakında gösterime giriyor.

Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun’un Filmi

Saka Türklerinin efsane kadın hükümdarı Tomris’i anlatan “Tomris” filminin rejisörü Akan Satayev çekimlere 2017 yılının Nisan ayında başlamıştı. Filmde Tomris’i canlandıran oyuncunun ismi Almira Tursın.

İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun

Film M.Ö. 6. yüzyıl olaylarını anlatıyor. O dönemde Saka Türkleri geniş bozkırları işgale yeltenen Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattılar. Saka Türkleri ordusunun komutanı Tomris Hatun idi.

Sakaların Efsane Komutanı Tomrys Tomris

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in isteği üzerine çekilen Tomris filminin sunum görsellerinin tasarımları tamamlandı. Film, Türklerin Ergenekon’dan çıkış tarihi kabul edilen baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramında gösterime gireceği bildirildi. 

Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun’un Filmi

Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun’ Kimdir ?

Tomris veya Tomyris (Türkçe: temir – “demir”) MÖ 6. yüzyılda yaşadığı sanılan, Saka kraliçesi.

Aynı çağda Pers ve Medya’da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile büyük bir mücadeleye girişmiştir. Tomris Hatun barışçıl ama savunmaya önem veren bir yapıya önem göstermiş, bunu bir zayıflık olarak gören Pers İmparatoru Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Persler Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamıyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar, bu olmadığı takdirde de savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran’a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

Buna kızan Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros’un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar ve yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun’un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers’i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun’un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler: Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros’un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar. Tomris Hatun, Büyük Kiros’un kafasını kan dolu bir fıçıya atarak “Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!” der.

Wikipedia

One thought on “Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar ‘Tomris Hatun’un Filmi Gösterime Giriyor

  • Emir mehdi

    Çoooook güzəl gerçekten olağan üstü

Yorumlar kapatıldı.

Pin It on Pinterest