GenelGüncelKırım TarihiKültür SanatTürk Dünyası

Dünya Kırım Tatar Derneği 19 Haziran Günü Seydişehir’de Tepreş düzenleyecek.

Dünya Kırım Tatar Derneği 19 Haziran Günü Seydişehir’de Tepreş düzenleyecek.
Başkan Mustafa Sarıkamış yaptığı açıklamada Tepreş, Kırım Tatarlarının Hıdrellez sonrası kutladıkları bir bahar bayramıdır. Çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir meydan etrafında piknik biçiminde kutlanır.

Dünya Kırım Tatar Derneği olarak 19 Haziran günü Seydişehir Kuğulu Parkta TEPREŞ Düzenleyeceğiz.

‘NEREDE OLURSAN OL, 19 HAZİRAN’DA SEYDİŞEHİR TEPREŞİNDE OL’ sloganıyla hareket ederek

tepreş
tepreş

Tepreşe Kırım Tatar Sanatçılar katılacak, Halk oyunları gösterisi olacaktır.

Kırımtatarlarına özgü Kuşak güreşleri

El sanatları sergileri gibi çeşitli alanlarda Kırımtatarlarının gelenek ve görenekleri sergilenecektir.

TEPREŞ

Tabiatın canlılığını, dinamizmini kaybettiği kış aylarında, doğal olarak insanlar da bağ – bahçe, tarla – ziraat işlerinden uzak kalmakta, adeta onlarda kış uykusuna yatmaktadırlar. Baharın gelişi ile tabiatın tekrar canlanması gibi, insanların içine de neşe, sevinç, enerji dolmaktadır. İşte bu haleti ruhiye ile Kırım Türkleri de kışın uyuşukluğundan, ataletinden sıyrılıp tepreçmekte, silkinmekte bunu da toplum olarak en güzel “Tepreç” olayı ile ifade etmektedirler. Tepreç eski yıllarda birkaç köyün katılımıyla yapılan sınırlı, yerel bir olay iken, günümüzde; toplumun ziraatten sanayiye kayması, değişen dünya koşulları ve ulaşım imkânlarınında artması ile şehirlerarası katılımın sağlandığı, çok geniş kapsamlı bir etkinlik haline dönüşmüştür. Doğal olarak “Tepreç”in mahiyeti de değişmiştir. Türkiye’de Kırım Türklerinin bulunduğu birçok yerde yapılan Tepreç organizasyonlarının katılımı yüksek olanlarından birisi olan Eskişehir “Tepreç”ine 15-20 bin civarın-da Kırım Türk’ü katılmaktadır. Günün yoğun çalışma temposundan bunalan insanların, birbirinden uzak kalan dostların hiç olmazsa senede bir kez bir araya gelip adeta bir bayram havası içinde eğlenmelerine, neşeli bir gün geçirmelerine imkân sağlanması açısından “Tepreç” olumlu sosyal bir olaydır. Tepreç etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen profesyonel veya amatör ansamblların, halk dansları ekiplerinin gösterileri, gençler arasında yapılan “Tatar güreşi” amatör yarışmaları, apakaylar (hanımlar) arasında yapılan “Tatar Aşları Yarışmaları” v.s. folklorik etkinlik Kırım Türk kültürünün tanıtılması ve sonraki kuşaklara aktarılması yönünden özgün ve etkin bir kültür olayıdır.

Yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Kırım Türkleri baharın gelişini kutlamaya daima özen gösterirler. 1986 yılında Türkiye ve yurt dışında bulunan Kırım Kültürü ile ilgili derneklerin büyük bir kısmının onayları ile Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Karakaya Köyünde Haziranın ikinci haftasında genel bir Tepreş organizasyonunun yapılması kararlaştırılmış olup, bugün için geleneksel hale gelmiştir

tepreş
tepreş

– Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneklerinin yıllık faaliyet programlarında yer alması. – Kırım Tatar kültürünü tanıtarak Tatarların çevresinde yaşayan insanların da “Tepreş” hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması.

– Kırım Tatar halk oyunlarını, şarkılarını ve gelenek göreneklerini orijinalinden bir şey kaybetmeden muhafaza edilmesi ve yeni nesile aktarılması. 

tepreş
tepreş

Pin It on Pinterest