Darya Skripka Yanvar 24 Künü Doğğan

Bu kün doğğan kününi qayd etken Darya Skripka can-yürekten hayırlap, oña ilk evelâ sağlıq, uzun ömür ve bütün tutqan işlerinde muvafaqiyetler tileymiz.
Hayırlı yaşlar olsun
Kırım’ın Sesi Gazetası

Darya Skripka Canköy, Qırım) – yırcı, küclü ve nazik sesiniñ saibi. “Tatlı ses-2013” yarışını ğalibi.

İcadI

Al-azırda Canköyniñ bala muzıka mektebinde klassik vokal sınfında oquy. Vokal ocası – Elmira Kudusovna Bekirova, Qırımda nam qazanğan medeniyet erbabı. Ekimler Daryağa yırlamağa yasaq etkenine baqmadan, Elmira Bekirova qızçıqnıñ büyük istegeni ve avesligini körip, oña öz vaqtında qol tuttı ve onıñ göñlüni köterip, vokal derslerini devam ettiler.

2013 s. dekabr 1 künü “Tatlı ses” yarışınıñ finalında, Sabriye Erecepovanıñ repertuarından “Çare sazım/Sıra-sıra cezveler. qırımatatar halq yırını büyük duyğu ve ustalıq ile icra etip, “Vokal” nominatsiyasında ğalebe qazan.

“Qırımtatar halq yırını öz repertuarıma almaq ögüne, yırnıñ manasını añlamaq em de öz içimden, öz şuurımdan, öz duyğularımdan keçirmek içün, men mıtlaq onı rus tiline tercime etmek ocama rica etem”, dey Darya. Tercime ve aytılışnıñ üstünde Dayağa Z. İbragimov yardım ete, çünki qırımtatar tili Darya içün yabancıdır. İleride Darya qırımtatar tilini mükkemel derecede bilmege planlaştıra. “Men bu halqnıñ medeniyetini, ayrıca yırlarnı pek begenem.” Şimdi ise Darya ingliz ve frenk tillerini ögrene.

2014 s. “Tatlı ses”niñ gala-kontsertinde Darya Skripka Emine Cevdetova ile “Aşq oldım” yırnı duette icra ettiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest