GenelGüncel

ÇİN’İN TÜRK SOYKIRIMINI PROTESTO EDEN AKTİVİST GANİ’NİN TEK KİŞİLİK EYLEMİ 3.YILINDA

Hamit GÖKTÜRK(UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’in Aksu Kentinden olan Abdurrahim Gani,İşgalci ÇKP Faşizminin baskı,zulüm etnik ayırımcılık ve soykırım uygulamalarından dolayı ülkesinden Hollanda’ya gelerek yerlemiş olup, ülkesindeki Çin soykırımını protesto ederek dünya’ya anlatmak için başkent Amsterdam’ın Doom meydanında başlattığı tek kişilik en eylemi 2. yılını doldurmuş bulunuyor.

Kendisi bir Kimyager olan Gani Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bir Şirkette kimyager olarak çalışıyor. Abdurrahim Gani son yıllarda ülkesinde İşgalci Çin’in insanlık dışı cinayetlerinin arttırması, yüzlerce Çin tipi Nazi Kamplarında milyonlarca soydaşlarının insanlık dışı şartlarda tutulması, Çin’in insani ve ahlakı açıdan asla kabulü mümkün olmayan Türk kızlarının Çinli erkeklerle evlenmeye zorlanması Uygur Türklerinin nesillerinin devamını engellemek için üreme yeteneklerinin zorla yok edilmesi yurt dışında yaşayan Doğu Türkistanlıların aileleri ile iletişimlerinin tamamen yasaklanarak kesilmesi vebenzeri etnik soykırım cinaytlerinin zirve yapması üzerine 26 Haziran 2018 tarihinde haftanın her Cumartesi ve Pazar günleri tek kişilik eylemini devam ettiriyor.Çinvirüsü salgını günlerinde karantina sebebiyle eylemine bir kaç hafta ara veren Abdurrahim Gani karantinanın tedbirlerinin gevşetilmesi üzerine faaliyetlerine yeniden başlamış bulunuyor.

يالغۇز نامايىشچى ئابدۇرېھىم غېنى ئامېستېردام دام مەيدانىدا ئىككى ...
uygur türkleri

Gani Eylemende Neler Yapıyor ?

Doğup büyüdüğü Aksu’nun Kırgizistan sınırındaki Uçturfan İlçesinin Doğu Türkistan Türklerinin bağımsızlık savaşlarında çok önemli olaylara sahne olmuş yüzlerce Kahraman ve Gaziler yetiştirmiş bir şanli ve şerefli bir ilçemizdir.1820’lı yıllarda İşgalci Çin Birliklerine karşı 7 Uygur Türkü Kızkardeşlerinin tarihe geçen mücadelesi Uygur Türkleninin milli hafızalarında silinmez izler bırakmıştır. Abdurrahim Gani bu sarsılmaz ve yılmaz mücadelesi ve karakteri ile Kahraman 7 Kızlarımın unutulmaz mücadele ruhunu üzerinde taşımaktadır. Cesur ve kahraman eylemci Abdurrahim Gani Tatil gününü sabah erken saatlerde başkent Amsterdam’ın ünlü Doom meydanında kendi çizimi ile yaptırdığı resim sergisi için gerekli ekipmanları bir araca yükleyerek getiriyor. İşgalci Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik yaptığı baskı,zulüm ,işkence ve Çin Nazi Kamplarına ait hazırladığı çarpıcı resimleri bu ekipmanlarına asarak sergisini hazırlıyor.Ayrıca bu resimlerin bir kısmını ise kendisine Belediye’nin tahsis ettiği yerin üzerine sererek sergilemeye başlıyor.Uygur Türklerine özgü geleneksel kıyafetlerini giyerek seyyar mikrofonu ile zaman zaman Çin baskı ve zulmünü bildiği dilleri kullanarak sergiyi ziyaret edenlere sesli olarak de anlatıyor.Bunun yanında ayrıca çeşitli dillerde bastırdığı bilgilendirme notlarını ziyaretlere takdim ediyor.Ziyaretçilerin Doğu Türkistan konusundaki çeşitli sorularını cevaplıyor.

Hollanda haberleri / Sayfa 2
uygur türkleri

Gani’nin Tek Kişilik Eylemi Dünya Medyasında

Engin Vatan sevgisi, unutulmaz fedakarlığı , yiğit ve Cesur mücadele azmi ile Kahraman ecdatlarımızın ve Kahramanalar Kahramanı YediKızlarımın mücadele azmi ve ruhunu çağırıştıran Abdurrahim Gani’nın bu sarsılmaz ve cesur eylemi Doğu Türkistan trajedisinin uluslararası topluma analatılması ve duyurulmasında büyük katkı sağlamıştır. Sürekli ve ara vermeden yapılan bu kahramanca eylem dünya medyasının tez zamanda dikkatini çekmiştir. Hollanda medyası başta olmak üzere AB.ABD.Avustralya Türkiye ve bazı Arap ledya organları başta olmak üzere onlarca haber ajansı, gazetelen,Tv.kanalları ve gazeteciler kendisi ile raportajlar yapmış ve yayınlamışlardır.Dünyanın önde gelen Tv.kanalları ve Ajansları Doom meydanına gelerek canlı bağlantılarla Doğu Türkistan trajedisini dünyaya duyurmuştur. Hollanda’yı ziyaret eden Doğu Türkistan Türkleri başta olmak üzere onlarca bilim insani.politikacı,sanatçılar,Kanaat ve Cemaat önderleri kendisini eylem yaptığı meydanda ziyaret etmiştir.

ABD.Büyükelçisi Gani’yi Ziyaret Ediyor

Doğu Türkistanlı cesur ve Kahraman aktivist Abdurrahim Gani’yı ziyaret edenlerin en önemli şahsiyetlerden biri de ABD’nın Hollanda Büyükelçisi Pete Hokstra olmştur. Büyükelçi Hokstra Abdurrahim Gani’yi eylem yaptığı Dom meydanına bizzat gelerek ziyaret etmiştir.12Temmuz 2020 Pazar günü gerçekleşen ziyarette Büyükelçi Hokstra kendisini insan hakları ve özgürlük mücadelesi için yıldır yapmakta olduğu bu bu eyleminden ötürü kutlamış ve başarılar dilemiştir. Abdurrahim Gani ABD.Büyükelçisine ülkesindeki Çinli işgalcıların baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından sözlü olarak özet bilgiler sunmuştur. Yurt dışında yaşayan Doğu Türkistanlıların tamamının aile ve yakınlarının Çin Tipi Nazi Kamplarına hapberildiğini ifade ederek,kendi aile ve yakınlarından 17 kişinin tutuklu bulunuduğunu ve hakalarında hiç bir şekilde haber alamadığını bildirmiştir.

Abdurehim Gheni Uyghur

Hollandalı İgugle’nin ABD.Büyükelçisine Anlattıkları

Geçmiş yıllarda Doğu Türkistan’ı ziyaret eden bir Doğu Türkistan dostu ve gönüllüsü Joe İgugle zaman zamanAbdurrahim Gani’nin tek kişilik eyleminde kendisine eşlik ve yardım ediyordu.

ABD.Büyükelçisi’nin ziyareti esnasında İgugle de eylem yerinde idi.İgugle ABD.Büyükelçisi Hokstra’ya Doğu Türkistan’da gördüklerini şöyle anlattı ; ” Ben bir Hollandalı olarak Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ı ziyaret ettim.Ülke Çin Ordusu ve Polisinin işgali,gözetim ve kontrolü altında bir polis devleti görünümünde idi. Sokaklarda pek insan görünmüyordu.40 yaşın altındaki insanları görmedim.Sokaklarda tek tek olanlar yaşlı insanlardı.Gençleri adeta ortadan yok olmuştu.Çin’in ülke genelinde açtığı yüzlerce Çin tipi Toplama Kamplarında milyonlarca Uygur,Kazak ve diğer Çin’in azınlık olarak tanımladığı Müslüman Türklerin tutulduğu raporlarla tesbit edilmiştir.Ben de sokaklarda görmediğim bu genç insanların bu toplama kamplarında olduğundan şüpheleniyorum.Ülke’de durumun çok vahim ve ciddi olduğunu bizzat gördüm. Mazlum Uygurlar için mutlaka bir şeyler yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Activisten in Nederland op de bres voor de Oeigoeren: 'We worden ...
Abdurrahim Gani

Abdurrahim GANİ : Eylemimi Halkım Özgürlüğüne Kavuşana kadar Devam Ettireceğim

Ülkesindeki Çinli işgalcıların baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerini dünyaya duyurmak için 3 yıldır,tek kişilik eylemini sürdüren Abdurrahim Gani Haklim özgürlüğüne ve Ülkem bağımsızlığa kavuşuncanaya kadar tek Kişilik eylemini sürdüreceğini söyledi. DUK Tv.’na açıklamalarda bulunan Gani şunları ifade etti ; ” 6 Haziran 2018’den beri devam ettirdiğim eylemimi Çinvirüsü-Covid-19 salgını dolayisiyle karantina tedbirleri kapsamında ara vermiştim . Haziran’da tekrar başlamış bulunuyorum .Eylemimi halkım özgürlüğüne kavuşuncaya ve ülkem bağımsız olana det sürdürmeye kararlıyım.”şeklinde konuştu.

TEŞEKKÜR : Doğu Türkistanlı Cesur özgürlük kahramanı Uygur Türkü aydın Abdurrahim Gani’ye Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine not düşen bu çok değerli ve önemli çalışmaları için teşekkür eder.bu barışçıl ve haklı eyleminde başarılar diliyoruz. (UYHAM)

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest