GenelGüncelTürk Dünyası

Çin, Oruç Tutan Uygur Türklerini hapse attı

İşgalci Çin, Doğu Türkistan’da oruç tutan Uygur Türklerini hapse attı

Doğu Türkistan’da İslam’ın kutsal Ramazan ayı girmesi ile çok sayıda Uygur oruç tuttukları gerekçesiyle tutuklandı.

Özgür Asya Radyosunun haberine göre geçtiğimiz hafta boyunca Hotan bölgesinde 137 Müslüman Uygur Türkünün tutuklandığı bildirildi.

Bilgilere göre tutuklama gerekçesi ‘’Karşılık göstermeye meyilli kişiler’’ olarak gösterildiği ve aralarındaki Oruçlu olduğu tespit edilen 30 Uygur’un yasa dışı dini faaliyetle ilişkilendirilerek hapse alındığı geri kalanların ise toplama kampına gönderildiği ileri sürülüyor.

Öte yandan İli Kazak bölgesinde tesis edilen fabrika görünümlü Toplama kampındaki 16 ile 25 yaş arası yaklaşık 500 Kazak Türkü kadının gizlice transfer edildiği öğrenildi. Ancak nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor.

Çin Komünist Yönetimi her yıl Ramazan ayında bölgenin muhtelif yerinde ziyafetler düzenleyerek Uygurlar ile Çinlileri beraber yemek yemeye zorluyorken Uygur öğrencileri de okul kantinlerinde mecburi yemek yediriyor peşlerine de Çinli öğrencileri taktığı biliniyor.

Kaynak: Türkistan Press

Kaynak: İşgalci Çin, Doğu Türkistan’da oruç tutan Uygur Türklerini hapse attı

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest