Kırım TarihiKültür SanatTürk Dünyası

Büyük Özenbaş Camisinde 18 Mayıs 2021 Günü Ezan Okunması planlandı.

Dünya Kırım Tatar Dernek Başkanı Mustafa Sarıkamış yaptığı açıklamada 1944 Kırım Tatar sürgününde, (komsomol) Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin gençlik yapılanması. Erkek üyelerine “Komsomolets”, kadın üyelerine “Komsomolka” denir. Komsomol, Genç Komünistler Birliği’nin kısaltmasıdır. Tam adı Leninist Genç Komünistler Birliği’dir. çevrilen Büyük Özenbaş camisinin tekrar camiye çevrilmesi için çalışma başlattık. 

Kırım Büyük Özenbaş Camisi 1640 yılında kuruldu. 5 camiden 1 tanesi kaldı.18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününde, Bu Büyük Özenbaş camisi komsol çevrildi. 380 Yıllık Büyük Özenbaş camisine abdest alabilmek ve Kırım Tatar halkının bu çeşmeden yararlanabilmesi için Şadırvana ihtiyaç var. Ayrıca Kırım semalarında Ezan sesi yankılanması içinde minareye ihtiyaç bulunmaktadır.

Dünya Kırım Tatar Derneği, Kırım Müftülüğü, Kırımda Büyük Özenbaş camisinin bütün işleri ile ilğilenen Ayder Mustafayevle ve Kırımdaki çeşme ve sebillerin uzmanı Genel Koordinatörü Prof.Dr. Akdem Celilov ile görüşerek çeşme ve minare yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

Tespitlerimize göre Büyük Özenbaş Camimizin Başta Minare Çeşme, Tadilat ve halı ihtiyacı bulunmaktadır.

Kırım Müftülüğümüz ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda Mimar atandı. Caminin yeri ve Caminin Müftülüğe devri sağlandı.

Minarenin projesi çizildi.Tadilat,tamirat minare yapımı ve çeşme yapımı için yasal izinler alındı.

Son yapılan görüşmemizde Prof. Akdem Celilov, İsmail Hakkı Temizkök, Mehmet Akyel, Şevket Öndüç ve Mustafa Sarıkamış caminin tadilat,tamirat minare,çeşme,içinin halı döşemesi,Dış giriş kapısının caminin mimarisine uygun şekilde yaptırılmasına ve 18 Mayıs 2021 günü minareden ezan okutulmasına karar verildi

Baki kalan bu kubbede, kıyamete kadar kalacak bir iz bırakalım mı! 1640 yılından beri ayakta durmaya çalışan bu camimizi el birliği ile Rabbimizin sedaları ile tekrar dolduralım mı! Öncelikle şadırvan ve minaresi, iç ve dış bakımları için yapılacak onarımına yardımlarınızı bekliyoruz.

Pin It on Pinterest