Azerbaycanlı yazar Celil Memmedguluzade Bakü’de anıldı

TÜRKSOY’un katkılarıyla Azerbaycan’ın ünlü yazarı Celil Memmedguluzade’nin doğumunun 150. yıldönümü münasebetiyle Bakü’de etkinlik düzenlendi.

 Etkinliğe Azerbaycan Kültür Bakanı Birinci Yardımcısı Vagif Aliyev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı ve milletvekili Ord. Prof. Dr. İsa Habibbeyli, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Azerbaycan Milli Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov, Celil Memmedguluzade’nin torunu Martin Cavanşiri, edebiyat camiasının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Azerbaycanlı yazar Celil Memmedguluzade Bakü’de anıldı

Celil Memmedguluzade’nin Bakü’deki Devlet Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaretin ardından, yazarın yaşadığı ve tadilatı yapılan Müze Evi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Azerbaycan Milli Kütüphanesi’nde Celil Memmedguluzade’nin doğumunun 150. yıldönümü vesilesiyle konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan bilim insanları Hamidulla Baltabayev (Özbekistan), İvan Hristov (Bulgaristan), Aysun Demirez Güneri (Türkiye), Tehran Alişanoğlu, Şirindil Alişanlı, Tahire Memmed, Ayaz Salayev, Gülbeniz Babayeva ve Penah Hacıyev (Azerbaycan) ünlü yazar Memmedguluzade’nin hayatı, sanat felsefesi ve eserlerine ilişkin bildiriler sundu.   

Etkinlikler çerçevesinde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, TÜRKSOY’un, Türk kültürüne, sanatına ve edebiyatına büyük hizmetleri geçmiş olan önemli şahsiyetleri genç nesillere tanıtmak amacıyla etkinlikler düzenlediğini, aynı zamanda üye ülkelerimizde yapılan etkinliklere destek verdiğini kaydetti.

Azerbaycanlı yazar Celil Memmedguluzade Bakü’de anıldı

Bu çerçevede Azerbaycan’ın yetiştirdiği Türk Dünyası’nın önemli şahsiyetleri Nizami, Molla Penah Vagif, Mirza Fetali Ahundzade, Ali Bey Hüseynzade, Ahmed Cavad, Hüseyn Cavid, Cafer Cabbarlı, İlyas Efendiyev, Samed Vurgun, Bahtiyar Vahabzade, Gara Garayev, Niyazi ve nice dahiler anısına TÜRKSOY tarafından hem Ankara’da, hem Azerbaycan’da, hem de kardeş ülkelerimizde çeşitli etkinlikler düzenlediğini vurgulayan Çakıcı, edebiyatın farklı türlerinde çok önemli eserler veren Celil Memmedguluzade’nin, Azerbaycan edebiyatında modern hikâyeciliği açısından eserleriyle çığır açmış bir yazar olduğunu kaydetti.

One thought on “Azerbaycanlı yazar Celil Memmedguluzade Bakü’de anıldı

  • 23 Kasım 2019 tarihinde, saat 21:24
    Permalink

    Gün o gün osun ki,Türk dünyasının fazillərindən bir Səid Əfəndi Ünsizadədə (1842,Şamaxı-1903,İstanbul) yada düşsünonun maarifçilik xidmətlri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında layiqincə anılsın,təqdir edilsin.
    23.11.2019.

Yorumlar kapatıldı.

Pin It on Pinterest