GenelGüncel

Avrasyacılık

Rus Jeopolitiği – Avrasyacılık

Avrasyacılık (Rusça: евразийство yevraziystvo), 20. yüzyılın başında 1917 Rus Devrimi’nin ardından Beyaz göçmenler arasında ortaya çıkan bir siyasi harekettir. Avrasyacılara göre Rus toplumu ve uygarlığı Avrupa’nın değil, Avrasya’nın jeopolitik konseptine aittir. Akımın başlıca önderleri Nikolay Trubetskoy ve P.N. Savitski’dir.

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Avrasyacılık Aleksandr Dugin tarafından kurulan Avrasya Partisi adında kısmen aynı adı taşıyan yeni bir harekete dahil edildi.

1990’ların sonundan bu yana Avrasyacılık, Türkiye’de ulusalcı çevreler arasında bir miktar taraftar kazanmıştır. Dugin’le ilişkili en tanınmış kişi Vatan Partisi’nin lideri Doğu Perinçek’tir. Modern Türk siyasetinde bazı analistler, Ergenekon davasıyla yakından incelenen Türk ordusunun üyeleriyle de bağlantılı olan milliyetçi ve laik seçkinlerin Avrasyacılarla yakın ideolojik ve siyasi bağları olduğunu öne sürmektedirler.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest