Genel

Anadolu’da yaşanmış Ermenilerin yaptığı soykırımların öyküleri kitaplaştırıldı

Sənan Qacar/Azerbaycan

Iğdırlı yazar doğu Anadolu’da yaşanmış Ermenilerin yaptığı soykırımların öykülerini kitaplaştırdı Iğdır doğumlu araştırmacı, yazar, Anka Der başkanı Derya Akdemir 1918 yılında Doğu Anadolu’da, özellikle Iğdır ve Kars’ta Ermenilerin yapmış olduğu soykırımları kitaplaştırdı. Yazarın verdiği habere göre, büyüklerinden küçükken dinlediği bu öyküler onun belleğine kazınmış.

Derya Akdemir
Derya Akdemir

Ermenilerin kendilerince bir soykırım masalı uydurduklarına dikkat çeken Derya Akdemir muhabirimize bu öykülerin yaranma nedenini söyle anlattı: “Ta çocukluğumdan bu yana dedemin, ninemin kaçakaç diye nitelendirdikleri o dönemi nasıl anlattıklarını üzülerek dinlerdim. Yıllar geçtikçe bu öyküleri yazmak düşüncesi oluştu içimde. Ve birkaç ay önce bu öyküleri yazmağa başladım. Böylece 12 öyküden oluşan Kaçakaç dizisi meydana gelmiş oldu. Kısmet olursa önümüzdeki aylarda bu öyküler beş dilde yayınlanmış olacak. Bu projeyle Iğdırımıza ve aynı zamanda tüm Türk dünyasına az da olsa hizmet olmuş olacağım. Bundan çok büyük gurur duyuyorum.”

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest