GenelGüncel

Almanya’da Hans tarih oldu, Berlin’de en çok Muhammed ismi veriliyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de geçen yıl doğan erkek bebeklere en çok Muhammed ismi verildi.

Almanya için Dil Toplumu (Gfds) tarafından yapılan araştırmaya göre, Berlin’de 2018 yılında doğan 22 bin 177 erkek çocuktan 280’ine Muhammed ismi verildi. Kentte ikinci olarak 244 bebeğe Louis ve üçüncü olarak da 234 yeni doğana Emil adı konuldu.

Muhammed ismi, Bremen kentinde de en çok tercih edilen ikinci isim oldu.

Almanya genelinde Paul ve Marie isimleri öne çıkıyor

İstatistik verilerine göre, Almanya genelinde ise geçen yıl en fazla tercih edilen isim erkeklerde Paul kızlarda ise Marie oldu.

Almanya’da yaygın olan Hans, Peter, Herbert, Will gibi erkek, Helga, Betina, Steffie gibi kız adlarının yerlerini yeni yeni isimlere bıraktığı ortaya çıktı.

Norveç’in başkentinde de Muhammed ismi ilk sırada

Geçtiğimiz aylarda da Norveç İstatistik Ofisi’nin (SSB) yayımladığı rapora göre, 2018’de başkent Oslo’da doğan erkek bebeklere en çok Muhammed ismi verildiği açıklamıştı.

Muhammed, 2017’de İsveç’in Malmö kentinde en çok konulan isim olurken, aynı yıl İngiltere ve Galler’de de en fazla tercih edilen isimler listesinde 10’uncu sırada yer almıştı.

Türkiye’de en çok verilen isimler: Yusuf ve Zeynep

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yayınladığı raporda, geçen yıl Türkiye’de doğan erkek çocuklarına en çok verilen ismin Yusuf olduğu belirtilmişti. Kız çocuklarınaysa en çok Zeynep ismi verildiği açıklanmıştı. Kaynak:euronews

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest