GenelGüncel

1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Günü

2011 yılının Aralık ayında, Kazakistan Parlamentosu Senato genel kurul toplantısında resmi tatil günleri ile ilgili kanuna değişiklikler getirildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin gelişmesindeki girişimlerinin tanınması ve üstün başarılarının kutlanması amacıyla, 1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı Günü ilan edildi. 1 Aralık 2012’den itibaren resmi tatil yapıldı.

Kazakistan tarihinde ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması aynı tarihin resmi tatil ilan edilmesinin nedeni olarak gösteriliyor. Seçmenlerin yüzde 88.2’sinin katıldığı 1991 seçimlerinde yüzde 98.7 oy ile tek aday gösterilen Nazarbayev kazanmıştı. Nazarbayev’in cumhurbaşkanı mevkindeki ilk kararı Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetini Kazakistan Cumhuriyeti olarak değiştirmek oldu. 6 gün sonra ise Kazakistan bağımsızlığı ilan edildi. Bu tarihi kararların kabul edilmesinde Nazarbayev, büyük emek sarfetti ve tamamen yeni bir oluşum, yeni bir felsefe başlattı.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest